Committees

OTC Brasil focus on the development of offshore and deepwater resources.

PROGRAM COMMITTEE

  • Felipe Matoso, Petrobras, Program Committee Chair
  • Carlos Mastrangelo, SBM Offshore, Program Committee Vice Chair

AAPG Subcommittee

  • Sylvia Couto dos Anjos, Petrobras, Chair
  • Igor Viegas, Petrobras, Vice-Chair

AIChE Subcommittee

  • Hoss Shariat, KBR, Chair
  • Daniel Merino Garcia, Repsol Sinopec, Vice-Chair
  • Othon R. Monteiro, Baker Hughes
  • Marcelo Gonçalves, Petrobras
  • Reda Bouamra , OneSubsea
  • Carlos Saavedra, Granherne
  • Eliabe Moreira Moura, YPF

AIME Subcommittee

  • Pascoal Bordignon, CBMM Consultant, Chair
  • Amar K De, ArcelorMittal USA, Vice-Chair
  • Teresa Perez, University of San Martín, Argentina
  • Volker Schwinn, Dillinger Hüttenwerke

ASCE Subcommittee

  • Felipe Freitas, Stress Engineering Services, Inc., Chair
  • David Greene, Shell, Vice-Chair

ASME Subcommittee

  •  Rajiv Aggarwal, Consultant Chair
  • Bobby Voss, GE Oil & Gas, Vice-Chair
  • João Melo, Oceaneering International Service Ltd.
  • David Renzi, Stress Engineering
  • Armando Rebello, Stress Subsea, Inc.
  • Fabio Tanaka,  GE Oil & Gas
  • Hugues Corrignan, WoodGroup

IBP Subcommittee

  • Shiniti Ohara, Barra Energia, Chair
  • Alex Dalpont, Petrobras, Vice-Chair

IEEE Subcommittee

  • Elizabeth Creed, Kongsberg Underwater Technology, Inc., Chair
  • Antonio Amorim, Faculdade de Tecnologia de Jahu, Vice-Chair
  • Jose Paulo Vilela Soares da Cunha, Universidade Estadual do Rio de Janeiro- UERJ
  • Gerardo Acosta, Universidad Nacional del Centro de la Provincia de Buenos Aires – UniCen

MTS Subcommittee

  • Thiago Palmeira Freire de Carvalho, Shell Brasil Petróleo Ltda., Chair
  • Dalmo Zerbini, Onesubsea, Vice Chair
  • Marco de Almeida, COPPE/UFRJ
  • Alex Silva, Teledyne Oil and Gas
  • Fabricio Santos, OneSubsea
  • Juliana  Zonensein, Shell Brasil

SEG Subcommittee

  • Paulo Johann, Petrobras, Chair
  • Luiz F.S. Braga, SBGf – Sociedade Brasileira de Geofísica, Vice-Chair

SME Subcommittee

  • Pedro Pino Véliz, PEK Teknep Overseas Engenharia Ltda, Chair

SNAME Subcommittee

  • Arthur Saad, Petrobras, Chair
  • Jose Ferrari, BG, Vice Chair

SPE Subcommittee

  • Antonio Capeleiro Pinto, Petrobras, Chair
  • Olivier Wambersie, Shell, Vice-Chair
  • Austin Boyd, Schlumberger
  • Luiz Schmall, Petrobras
  • Carlos Pedroso, QGEP
  • Nelson Gonzalez, Halliburton
  • Thiago Fernandes, Total
  • Cassio Kuchpil, Petrobras
  • Eduardo Valente Oazen, Petrobras
  • Ana Maria Teixeira de Andrade, Petrobras
  • Geraldo Spinelli, Petrobras
  • Ricardo Marques de Toledo Camargo, Petrobras
  • Daniel Picard, Total
  • Claudio Furtado, Petrobras
  • Marcelo Piza, Petrobras
  • Luis Storino, Shell
  • Eduardo Neiva, Petrobras
  • Shan Hancock, Shell – BG
  • Adolpho Souza, Schlumberger
  • Pedro Chira, Halliburton
  • Cristiano Sombra, Petrobras
  • Roberto Goulart, QGEP
  • João Rodrigues, SBM Offshore

TMS Subcommittee

Carlos Moreira, Genesis Oil & Gas/Technip, Chair

GENERAL CHAIRMAN

João de Luca 03_foto Fabio Kotinda_baixa

  • Joao de Luca, Barra Energia-IBP

OVERSIGHT COMMITTEE

  • Joao de Luca, Chairman
  • Victor Vega, AAPG
  • Norman Carnahan, AIChE
  • Stephen Balint, ASCE
  • Paulo Couto, ASME
  • Gamal Hassan, IEEE-OES
  • Orlando Ribeiro, IBP
  • Andrew Seymour, MTS
  • Wafik Beydoun, SEG
  • Fernando Frimm, SNAME
  • Douglas Richter, SME
  • Marcos Assayag, SPE
  • Adriana da Cunha Rocha, TMS